Putovní pohár z her mikroregionu si opět odvezla obec Malhotice

Hry mikroregionu, 23.8.2014

V sobotu 23. srpna 2014 se v Býškovicích na fotbalovém hřišti konal již 12. ročník her mikroregionu Záhoran, který čítá 9 obcí – Býškovice, Horní Újezd, Malhotice, Opatovice, Paršovice, Provodovice, Rakov, Rouské a Všechovice.

Zúčastněné doprovodila na hřiště Dechová hudba z Hustopeč nad Bečvou spolu s mažoretkami TADOMI Dřevohostice. Na úvod zazpíval českou národní hymnu Pavel Koukal – rodák z Rouského, nyní občan obce Všechovice.

foto

Pak už se přešlo k samotnému soutěžení. Každá z výše uvedených obcí postavila do souboje 10-ti členný tým, ve kterém nesměl chybět junior do 15 let ani senior nad 55 let. Jednotlivé disciplíny byly vybrány z námětů samotných obcí, a to 14 dní před akcí tak, aby mohli soutěžící dopředu trénovat. Už samotný trénink poukazuje na to, s jakou vervou se do zápolení jednotlivé obce staví.

Jako první čekala na soutěžící jízda na rodeo býkovi, kterého si poté mohli zkusit zkrotit i samotní návštěvníci akce.

foto

V rámci druhé disciplíny proběhla bramborová brigáda, kterou by závidělo leckteré zemedělské družstvo. Soutěžící byli totiž natolik šikovní, že během několika minut zasadili i sklidili – sice pouze do předem připravených nádob, ale stejně obstáli velmi dobře.

foto

Další disciplína byla náročná na strategii. Jednalo se o „pavoučí vejce“, kdy všichni z družstva museli přenést pavučinu z provázků, uprostřed které bylo položeno vejce neboli míček na ringo kroužku.

foto

V pořadí čtvrtá disciplína spočívala v hodu syrovým vejcem, jehož pád znamenal konec soutěže, proto se soutěžící museli maximálně soustředit...

foto

A poslední soutěž loudila úsměvy jak přihlížejících, tak samotných soutěžících. Jednalo se o běh v gumácích, které ovšem byly při cestě k metě plné vody. Tam soutěžící vodu vylil a běžel zpět v již prázdných holínkách velikosti č. 12. Zvítězilo družstvo s co největším množstvím přenesené vody.

foto

Soutěže byly velmi napínavé. Dokonce muselo dojít k tzv. rozstřelu, neboť na prvním místě se umístily 2 obce – Malhotice a Rouské. Zlato si již druhým rokem obhájila obec Malhotice, obec Rouské získala krásné 2. místo a na třetí stupínek vítězů se právem postavila obec Všechovice.

foto

Diváci si během akce sami zvolili jim nejsympatičtější obec, jíž se letos stal Horní Újezd.

foto

Byla vyhodnocena také ekologická disciplína, v rámci které prvenství z loňského roku obhájila obec Rouské. Každá obec obdržela balík toaletního papíru, vítězná obec popelnici.

foto

Soutěžení v Býškovicích zpestřoval doprovodný program, v rámci kterého vystoupily mažoretky z tanečního souboru TADOMI Dřevohostice, ale i nejmenší mažoretky z Býškovic. Býškovští malí hasiči zahráli pohádku a se zumbou přijela tělocvičná jednota z Paršovic. Hasiči z Rakova pak předvedli zásah se stříkačkou z roku 1895. Na závěr akce čekalo všechny překvapení v podobě Divokých koček, které se svým travesti vystoupením sklidily nebo sklidili obrovský úspěch. Pro děti bylo připraveno kolo štěstí a skákací hrad. Přijel za nimi i klaun Pepíno Prcek a úspěch sklidila i Simonka Šebíková ze Všechovic s malováním na obličej.

Po setmění následoval krásný ohňostroj, který už však provázel déšť, jenž bohužel předčasně ukončil i taneční zábavu se skupinou Gradace, na kterou se všichni moc těšili.

Nicméně až na tento deštivý závěr svítilo celý den sluníčko a akce se vydařila. Poděkování patří všem, kteří se podíleli na organizaci akce a přípravě areálu, obci Býškovice a TJ Býškovice za poskytnutí krásného areálu, dále soutěžícím a porotcům, kteří na klání dohlíželi. Velké poděkování patří moderátorovi akce, Vojtěchu Skácelovi z Rakova, a Jaroslavu Klvaňovi st. i ml. za ozvučení akce.

Na akci se finančně spolupodílelo Ministerstvo pro místní rozvoj ČR spolu s Olomouckým krajem. V žádném případě by se však neobešla bez ostatních sponzorů, kteří se podíleli na finančním a materiálním zabezpečení her.